Zawodnicy

Alex Pereira

Alex Pereira jest brazylijskim fighterem MMA i byłym kick-bokserem. Urodził się 7 lipca 1987 roku w São Bernardo do Campo i jest byłym mistrzem wagi średniej UFC.

Kariera sportowa

Alex Pereira urodził się i wychowywał na faweli, jak nazywany są najbiedniejsze dzielnice w Brazylii. Nie miał najłatwiejszego życia – już w wieku 12 lat musisz rzucić szkołę, by wspomóc rodzinę finansowo. Pod wpływem znajomych spróbował napojów wyskokowych i ostatecznie doprowadziło go to do alkoholizmu. W 2009 roku postanowił zaczął treningi kickboxingu, by wyrwać się ze szpon nałogu. Pereira szybko zaczął odnosić sukcesy w tej dyscyplinie. Już w 2014 roku wygrał turniej kategorii średniej na Glory 14 w Zagrzebiu, a kilka miesięcy później wystąpił na gali z numerem 17 w kolejnych zawodach w tej dywizji. Przegrał wówczas w ćwierćfinale przez jednogłośną decyzję z późniejszym tryumfatorem, Artemem Levinem.

Brazylijczyk nosi przydomek „Poatan”, co tłumaczy się na „Kamienne ręce”. Łącznie Alex stoczył w kickboxingu 40 walk, z których 21 wygrał kończąc swoich oponentów. Dwukrotnie pokonywał też znanego z UFC Israela Adesanyę – raz decyzją, a raz przez ciężkie KO. W międzyczasie, a dokładniej w 2015 roku, Pereira postanowił spróbować swoich sił w MMA. Z debiutu mógł być zadowolony, bo był na dobrej drodze do wygranej, jednakże musiał odklepać w 3. rundzie po duszeniu zza pleców. Po zwycięstwach w dwóch kolejnych starciach (odpowiednio: KO i TKO) postawił jednak poświęcić się występom w organizacji Glory, gdzie sięgał po tytuły mistrza w wadze średniej oraz półciężkiej.

Do MMA wrócił w 2020 roku. Po zaledwie jednym występie i spektakularnym KO otrzymał propozycję kontraktu od UFC, gdzie mistrzem wówczas był dobrze znany mu Israel Adesanya. Alex Pereira zadebiutował w karcie wstępnej UFC 268, gdzie już w 2. odsłonie skończył Andreasa Michailidisa. Po zaledwie 3. starciach w największej federacji MMA na świecie stanął przed wielką szansą na sięgnięcie po pas mistrzowski wagi średniej. Pojedynek z Adesanyą nie układał się po jego myśli i wychodząc do ostatniej rundy wiedział, że musi skończyć Nigeryjczyka. Postawił wszystko na jedną kartę i się to opłaciło – sędzia przerwał walkę, a Brazylijczyk odniósł kolejne zwycięstwo nad odwiecznym rywalem.

Sprawdź!  Marvin Vettori ostro odpowiada na słowa Paulo Costy! "Znam taką jedną dzi*kę..."

Israel Adesanya zdołał się jednak udanie zrewanżować już przy pierwszej okazji. Na UFC 287 Nigeryjczyk znokautował Alexa Pereirę, który stracił mistrzowski tytuł wagi średniej.

Największe sukcesy

 • Mistrz Glory w kickboxingu w wadze półciężkiej.
 • Mistrz Glory w kickboxingu w wadze średniej.
 • Mistrz WAKO w formule K-1 w kategorii do 86 kg.
 • Były mistrz UFC w wadze średniej.

5 ostatnich walk

 • Wygrana z Jan Błachowicz przez niejednogłośną decyzję sędziów, UFC 291 (Salt Lake City), 30.07.2023 r.
 • Przegrana z Israel Adesanya przez TKO, 2. runda (4:21), UFC 287 (Miami), 09.04.2023 – stracił mistrzowski pas wagi średniej.
 • Wygrana z Israel Adesanya przez TKO, 5. runda (2:01) na UFC 281 (Nowy Jork), 12 listopada 2022 – walka o pas mistrzowski kategorii średniej.
 • Wygrana z Sean Strickland przez KO, 1. runda (2:36) na UFC 276 (Las Vegas), 2 lipca 2022.
 • Wygrana z Bruno Silva przez jednogłośną decyzję sędziów na UFC Vegas 50 (Las Vegas), 12 marca 2022.
 • Wygrana z Andreas Michailidis przez KO, 2. runda (0:18) na UFC 268 (Nowy Jork), 6 listopada 2021.
Sprawdź!  McGregor znów personalnie! Dostał wiadomość od... Żony Poiriera!

Ile lat ma Alex Pereira:

 • 35 lat (07.07.1987)

Jaki rekord ma Alex Pereira?

 • Stoczone 10 walk, 8 zwycięstw, 2 porażka (8-2)

Styl walki Alexa Pereiry?

 • Kickboxing

W jakiej kategorii wagowej walczy Alex Pereira?

 • kategoria średnia – do 85 kg

W jakim klubie trenuje Alex Pereira?

 • Teixeira MMA & Fitness

Kto jest trenerem Alexa Pereiry?

 • Vinicius Reviravolta i Glover Teixeira

Kiedy Alex Pereira stoczył ostatnią walkę?

 • 09.04.2023 (Porażka przez KO z Israelem Adesanyą)

Z jaką organizacją ma aktualny kontrakt Alex Pereira?

 • UFC

Jakub Hryniewicz

Wielki fan Arsenalu i UFC, dla którego gotów jest zarwać każdą noc. Lubię merytoryczną dyskusję, dobrą kuchnię i długie spacery. Najbardziej jednak kawę, która wiernie towarzyszy przy stukaniu w klawiaturę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Sprawdź również
Close