Zawodnicy

Dricus Du Plessis

Dricus Du Plessis jest południowoafrykańskim zawodnikiem mieszanych sztuk walki. W przeszłości był mistrzem KSW w wadze półśredniej, a obecnie walczy w UFC.

Kariera sportowa

Du Plessis już w wieku 5. lat zaczął trenować judo, a mając 14 rozpoczął treningi kickboxingu. Największym jego sukcesem w tej dyscyplinie było mistrzostwo świata WAKO w K-1, jednak Dricus nie widząc możliwości zarobienia większych pieniędzy zainteresował się MMA. W międzyczasie rozpoczął też studia na kierunku ekonomiki rolnictwa na Uniwersytecie w Pretorii, ale porzucił je na ostatnim roku.

Dricus Du Plessis zadebiutował w lipcu 2013 roku podczas EFC Africa 21. W przeciągu 8. miesięcy stoczył 4 pojedynki i wszystkie wygrał przed czasem, dwukrotnie zwyciężając przez TKO i tyle samo przez poddanie. Zapewniło mu to title shota w wadze średniej przeciwko Garrethowi McLellanowi, który poddał „Stillknocksa” w 3. odsłonie.

Afrykaner szybko się po tym podniósł. Do startów powrócił po kilkumiesięcznej przerwie, ale zaliczył imponującą serię 7. zwycięstw. Aż sześciu oponentów pokonywał przez duszenie, a wśród nazwisk uduszonych znalazł się również Polak, Rafał Haratyk. Był to debiut Du Plessisa w wadze średniej. Pół roku wcześniej „Stillknocks” pokonał pod koniec 3. rundy Martina van Stadena, sięgając po koronę dywizji półśredniej.

Sprawdź!  Sebastian Rajewski

Wszystkie wygrane zawodnik odnosił oczywiście w EFC. Fenomenalne występy doprowadziły Dricusa do kolejnego title shota. Królem wagi średniej był wówczas Yannick Bahati, który odklepał po zaledwie 90. sekundach. Afrykaner uzyskał status podwójnego mistrza, a wtedy zgłosiło się po niego KSW.

Du Plessis już w debiucie spotkał się z Roberto Soldiciem, który był świeżo po odebraniu tytułu wagi półśredniej Borysowi Mańkowskiemu. Chorwacki „RoboCop” ku zaskoczeniu wielu zaliczył porażkę przez TKO już w 2. odsłonie, a Afrykaner mógł się chwalić mistrzostwem w dwóch różnych federacjach. Nie nacieszył się tym jednak zbyt długo. Soldić odpłacił mu pięknym za nadobne nokautując Dricusa w 3. rundzie rewanżu, który miał miejsce na KSW 45.

„Stillknocks” stoczył po tym jeszcze jeden pojedynek dla organizacji Lewandowskiego i Kawulskiego. W niewiele ponad 3 minuty pokonał Joiltona Santosa przez TKO i wrócił do EFC na walkę unifikującą mistrzostwo wagi średniej. Tymczasowy champion Brendan Lesar wytrzymał niewiele ponad 4 minuty i odklepał po gilotynie.

Blisko 11 miesięcy później Dricus Du Plessis spełnił marzenie każdego wojownika i wojowniczki MMA. Podczas UFC Fight Island 5 zadebiutował w największej federacji MMA na świecie. Pokazał się ze znakomitej strony nokautując już w 1. rundzie Markusa Pereza. Kolejny występ zaliczył już na gali numerowanej, choć tylko w karcie wstępnej. W 2. odsłonie skończył Trevina Gilesa i wiadomym było, że trzeba brać go pod uwagę.

Sprawdź!  Daniel Torres

Du Plessis miał kilkukrotnie zmienianych planowanych oponentów. Z walk z nim wypadali Chris Curtis, czy Kelvin Gastelum. W końcu na UFC 276 spotkał się z Bradem Tavaresem. Amerykanin postawi mu opór i został pierwszym w historii zawodnikiem, który wytrzymał z Afrykanerem pełen dystans przegrywając dopiero po jednogłośnej decyzji sędziów. Kolejny przeciwnik nie miał tak łatwo. Były pretendent do tytułu mistrza wagi półśredniej Darren Till spotkał się z Dricusem Du Plessisem na gali UFC 282, gdzie odklepał po naciskówce w 3. rundzie.

Były mistrz KSW zmierzył się następnie z Derekiem Brunsonem. Amerykański pretendent poszedł na wymiany ze „Stillknocksem”, ale zebrał solidne lanie. Ostatecznie narożnik rzucił ręcznik w ostatniej sekundzie 2. odsłony, dając Du Plessisowi piąte w UFC, a siódme z rzędu zwycięstwo.

Największe sukcesy

 • Mistrz KSW w wadze półśredniej.
 • Mistrz EFC w wadze średniej (1. obrona).
 • Mistrz EFC w wadze półśredniej.
 • Bonus za walkę wieczoru UFC (Fight of the Night) – 1 raz.
 • Bonus za występ wieczoru UFC (Performance of the Night) – 1 raz.
 • Mistrz świata WAKO w K-1.

5 ostatnich pojedynków:

 • Wygrana Robert Whittaker przez TKO w 2. rundzie, UFC 290 (Las Vegas), 09.07.2023 r.
 • Wygrana Derek Brunson przez TKO w 2. rundzie na UFC 285 (Las Vegas), 05.03.2023 r.
 • Wygrana Darren Till przez poddanie w 3. rundzie na UFC 282 (Las Vegas), 10.12.2022 r.
 • Wygrana Brad Tavares przez jednogłośną decyzją sędziów na UFC 276 (Las Vegas), 02.07.2022 r.
 • Wygrana Trevin Giles przez KO w 2. rundzie na UFC 264 (Las Vegas), 10.07.2021 r.
Sprawdź!  Alexander Volkov

W pigułce

Ile lat ma Dricus Du Plessis:

 • 29 lat (14.01.1994).

Jaki rekord ma Dricus Du Plessis:

 • Stoczonych 22 walk, 20 zwycięstw, 2 porażki (20-2-0).

Styl walki Dricusa Du Plessisa:

 • Kickboxing.

W jakiej kategorii wagowej walczy :

 • Kategoria średnia (84 kg).

W jakim klubie trenuje Dricus Du Plessis:

 • Team CIT.

Kto jest trenerem Dricusa Du Plessisa:

 • Morne Visser.

Kiedy Dricus Du Plessis stoczył ostatnią walkę:

 • 09.07.2023 (wygrana przez TKO z Robertem Whittakerem).

Z jaką organizacją ma aktualny kontrakt Dricus Du Plessis:

 • UFC.

Jakub Hryniewicz

Wielki fan Arsenalu i UFC, dla którego gotów jest zarwać każdą noc. Lubię merytoryczną dyskusję, dobrą kuchnię i długie spacery. Najbardziej jednak kawę, która wiernie towarzyszy przy stukaniu w klawiaturę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Sprawdź również
Close