Zawodnicy

Ciryl Gane

Ciryl Gane jest byłym zawodnikiem Muay Thai, a obecnie zawodowym fighterem MMA. Obecnie związany jest kontraktem z UFC, gdzie posiadał tymczasowe mistrzostwo wagi ciężkiej.

Kariera sportowa

Ciryl Gane urodził się 12 kwietnia 1990 roku we francuskiej miejscowości La Roche-sur-Yon. Ze względu na pochodzenie ojca ma korzenie gwadelupskie. Za młodu przyszły zawodnik UFC trenował piłkę nożną i koszykówkę, jednak mimo ewidentnego sportowego talentu postanowił pracować w sprzedaży mebli. Dzięki specjalnemu programowi edukacyjnemu trafił do Paryża, gdzie kolega z klasy zabrał go na zajęcia z Muay Thai.

Przyszły tymczasowy mistrz UFC zadebiutował w tej dyscyplinie 1 listopada 2014 roku, a już 4 czerwca 2016 zdobył pas mistrzowski wagi ciężkiej w AFMT Muay Thai. Pokonał wówczas przez KO w 2. rundzie Jérémy’ego Jeanne. Łącznie Ciryl Gane w tej dyscyplinie stoczył 13 pojedynków i wszystkie wygrał – z tego aż 9 przed czasem. W międzyczasie „Bon Gamin” rozpoczął też treningi mieszanych sztuk walki w klubie MMA Factory, który reprezentuje po dzień dzisiejszy.

Debiut Francuza w nowym sporcie odbył się między dwoma ostatnimi starciami w Muay Thai. Gane już w 1. rundzie poddał Bobby’ego Sullivana, sięgając jednocześnie po zawakowany tytuł championa wagi ciężkiej organizacji TKO. Łącznie pas obronił dwukrotnie, za każdym razem zwyciężając przez techniczny nokaut z Adamem Dyczką i Roggersem Souzą.

Sprawdź!  Mariusz Pudzianowski

Zauważywszy ogromny talent „Bon Gamin” zgłosił się po niego Dana White. Prezydent największej organizacji MMA na świecie dał zadebiutować nowemu nabytkowi już podczas gali UFC Fight Night 156. Podobnie, jak w pierwszej zawodowej walce, Ciryl Gane zwyciężył przez poddanie i rozpoczął marsz w górę rankingu.

Francuz nie miał sobie równych. Dopiero w 6. pojedynku Tanner Boser zdołał wytrzymać z nim pełen dystans, przegrywając jednak jednogłośnym werdyktem. Sędziowie mieli za to mało do roboty w następnym starciu, gdzie „Bon Gamin” mierzył się z Juniorem dos Santosem. Były champion królewskiej kategorii wagowej padł po potężnym łokciu w 2. rundzie. Ciryl Gane bez problemu radził sobie również w kolejnych walkach. Zarówno z Jairzinho Rozenstruikiem, jak i Alexandrem Volkovem wygrywał przez jednogłośne decyzje.

Tym samym francuski ciężarowiec znalazł się w wąskim gronie pretendentów do pasa mistrzowskiego UFC. Ten wówczas był w posiadaniu jego dawnego kolegi klubowego, Francisa Ngannou, któremu marzył się superfight z Jonem Jonesem. Ostatecznie Ciryl Gane na UFC 265 stanął oko w oko z Derrickiem Lewisem w umiłowanym stanie „Czarnej Bestii”, Teksasie. „Bon Gamin” sprawił oponentowi jednostronne lanie i skończył go w 3. rundzie przez TKO, zdobywając tymczasowy pas.

Sprawdź!  Daniel Rutkowski

W końcu też doszło do walki z „The Predatorem”. Ciryl Gane był faworytem wychodząc do oktagonu na UFC 270, jednak Ngannou nie dał mu najmniejszych szans. Francuz co prawda wyprowadził o 20 znaczących uderzeń więcej, ale Francis zdominował go parterowo zgarniając jednogłośną wygraną.

„Bon Gamin” zdołał się odbić po tej porażce. Już 8 miesięcy później na premierowej gali UFC w Paryżu rozbił Taia Tuivasę, kończąc go ostatecznie przez TKO w 3. rundzie. W związku z odejściem Ngannou z organizacji pas królewskiej kategorii wagowej został zawakowany. O ten tytuł Ciryl Gane na UFC 285 zmierzył się z Jonem Jonesem, z którym jednak zaliczył sromotną porażkę w zaledwie 124 sekundy.

Największe sukcesy

 • Tymczasowe mistrzostwo UFC w wadze ciężkiej.
 • Krajowe mistrzostwo Francji w Muay Thai do 91 kg (1. obrona).
 • Bonus za Występ Wieczoru (Performance of the Night) – 2 razy.
 • Bonus za Walkę Wieczoru (Fight of the Night) – 1. raz.

5 ostatnich pojedynków:

 • Przegrana Jon Jones przez poddanie w 1. rundzie, UFC 285 (Las Vegas), 5.03.2023 r. – walka o tymczasowy pas mistrzowski wagi ciężkiej UFC
 • Wygrana Tai Tuivasa przez KO w 3. rundzie, UFC Paris (Paryż), 3.09.2022 r.
 • Przegrana Francis Ngannou przez jednogłośną decyzję sędziów, UFC 270 (Anaheim), 23.01.2022 r. – walka unifikująca pas mistrzowski wagi ciężkiej UFC
 • Wygrana Derrick Lewis przez TKO w 3. rundzie, UFC 265 (Houston), 8.08.2021 r. – walka o tymczasowy pas mistrzowski wagi ciężkiej UFC
 • Wygrana Alexander Volkov przez jednogłośną decyzję sędziów, UFC Vegas 30 (Las Vegas), 27.06.2021 r.
Sprawdź!  Damian Stasiak

W pigułce

Ile lat ma Ciryl Gane:

 • 32 lata (12.04.1990).

Jaki rekord ma Ciryl Gane:

 • Stoczonych 12 walk, 11 zwycięstw, 1. porażka (12-1-0).

Styl walki Ciryla Gane:

 • Muay Thai, kickboxing.

W jakiej kategorii wagowej walczy :

 • Kategoria ciężka (125 kg).

W jakim klubie trenuje Ciryl Gane:

 • MMA Fctory.

Kto jest trenerem Ciryla Gane:

 • Fernand Lopez.

Kiedy Ciryl Gane stoczył ostatnią walkę:

 • 03.09.2022 (wygrana przez KO z Taiem Tuivasą).

Z jaką organizacją ma aktualny kontrakt Ciryl Gane:

 • UFC.

Jakub Hryniewicz

Wielki fan Arsenalu i UFC, dla którego gotów jest zarwać każdą noc. Lubię merytoryczną dyskusję, dobrą kuchnię i długie spacery. Najbardziej jednak kawę, która wiernie towarzyszy przy stukaniu w klawiaturę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Sprawdź również
Close