Zawodnicy

Israel Adesanya

Urodzony w Nigerii, a mieszkający w Nowej Zelandii Israel Adesanya jest zawodnikiem MMA, a także byłym kickbokserem oraz pięściarzem z tytułami w każdej z dyscyplin. Obecnie jest zawodnikiem UFC.

Kariera sportowa

Adesanya po raz pierwszy sportów walki posmakował jeszcze w Nigerii, gdzie do czasu kontuzji uczęszczał na zajęcia z taekwondo. Później z całą rodziną przeniósł się do Ghany, skąd, gdy miał 10 lat, przenieśli się do Nowej Zelandii. Do 18 roku życia niespecjalnie interesował się sportami walki – preferował anime, jak „Death Note„, czy „Naruto„. W tym czasie często był też gnębiony przez rówieśników, co ostatecznie zaowocowało treningami kickboxingu.

W 2 lata Israel Adesanya zdołał uzbierać rekord 32-0, po którym zaczął toczyć zawodowe pojedynki w Chinach. Mając 21 lat przeniósł się do Auckland, by trenować w klubie City Kickboxing pod okiem Eugene’a Baremana, gdzie ćwiczy dziś dzień.

Niemalże od samego początku Israel Adesanya mieszał 3 dyscypliny sztuk walki. Występował zarówno, jako kick-bokser, pięściarz oraz zawodnik MMA i za każdym razem zdobywał przynajmniej jeden tytuł. W macierzystej konkurencji kilkukrotnie wygrywał turniej King in the Ring, podobnie w boksie, z którego jednak postanowił zrezygnować w 2015 roku. Już 2 lata później zdobył pierwszy pas mistrzowski w MMA, pokonując przez TKO legendarnego Melvina Guillarda w federacji AFC. Ostatecznie po jedynej w kick-bokserskiej karierze porażce przez nokaut w całości poświęcił się mieszanym sztukom walki.

Sprawdź!  Michał Pasternak

Już w 2018 roku zadebiutował w największej światowej organizacji – UFC. Adesanya zachwycał publiczność swoim stylem, aż w końcu otrzymał możliwość walki o pas wagi średniej, choć tylko tymczasowy. Po morderczym boju pokonał Kelvina Gasteluma jednogłośną decyzją sędziów i zapewnił sobie pojedynek z Robertem Whittakerem. Na UFC 243 w australijskim Melbourne skończył go już w 2. rundzie, a po dwóch udanych obronach spróbował swoich sił w kategorii półciężkiej. Tam zatrzymał go jednak Jan Błachowicz, wręczając Israelowi Adesanyi pierwszą porażkę w karierze w MMA.

Nigeryjczyk zdecydował się kontynuować czyszczenie dywizji średniej. W rewanżowym starciu jednogłośną decyzją arbitrów wygrał z Marvinem Vettori, a kilka miesięcy później nie dał najmniejszych szans fighterowi, któremu pas odebrał. Robert Whittaker nie zdołał przenieść walki do parteru i ostatecznie musiał uznać wyższość Israela Adesanyi. Po kolejnym zwycięstwie z rzędu nad Jaredem Cannonierem „The Last Stylebender” spotkał się z falą krytyki. Kibicom nie podobał się bezpieczny styl, jaki zaczął stosować Nigeryjczyk i wszyscy liczyli, że kolejny pretendent – Alex Pereira – skończy go tak, jak za czasów kick-bokserskich.

Sprawdź!  Michael Bisping radzi Leonowi Edwardsowi: "To jest walka, której nie możesz odpuścić."

O ile to Israel Adesanya dominował przez większość ich pojedynku, o tyle Brazylijczyk wyszedł do ostatniej odsłony nie mając nic do stracenia. W końcu ustrzelił on „The Last Stylebendera” i okładał, aż sędzia nie przerwał walki. Tym samym Adesanya przegrał przez TKO i stracił mistrzowski tytuł.

Choć wielu obawiało się, że jest to niezwykle ryzykowne, Nigeryjczyk upomniał się o rewanż już przy pierwszej lepszej okazji. Na gali UFC 287 Israel ponownie stanął naprzeciwko Alexa Pereiry, którego znokautował w drugiej rundzie. Kolejne panowanie rozpoczął jednak… od porażki. Podczas UFC 293 w Sydney Adesanya przegrał przez decyzję z Seanem Stricklandem.

Największe sukcesy

 • Zwycięzca w turnieju Super 8 III Cruiserweight – boks.
 • Zwycięzca w turnieju Super 8 IV Cruiserweight Champion – boks.
 • Zwycięzca w turnieju King in the Ring (2-krotnie w kategorii 86 kg, raz w kategorii 100 kg) – kickboxing.
 • Zwycięzca w turnieju wagi średniej Glory – kickboxing.
 • Tymczasowy mistrz w wadze średniej UFC (13.04.2019-6.10.2019).
 • Mistrz UFC w wadze średniej (6.10.2019-12.11.2022, 5 obron; drugie panowanie: 09.04.2023-10.09.2023)

5 ostatnich pojedynków:

 • Przegrana Sean Strickland przez jednogłośną decyzję sędziów, UFC 293 (Sydney), 10.09.2023 r. – stracił pas mistrzowski wagi średniej
 • Wygrana Alex Pereira przez TKO, 2. runda (4:21), UFC 287 (Miami), 09.04.2023 – odzyskał mistrzowski pas wagi średniej
 • Przegrana Alex Pereira przez TKO, 5. runda (2:01), UFC 281 (Nowy Jork), 12.11.2022 – stracił mistrzowski pas wagi średniej
 • Wygrana Jared Cannonier przez jednogłośną decyzję sędziów, UFC 276 (Las Vegas), 2.06.2022
 • Wygrana Robert Whittaker przez jednogłośną decyzję sędziów, UFC 271 (Houston), 12.02.2022
Sprawdź!  Mariusz Pudzianowski

W pigułce:

Ile lat ma Israel Adesanya:

 • 33 lata (22.07.1989)

Jaki rekord ma Israel Adesanya:

 • MMA: stoczonych 27 walk, 24 zwycięstwa, 3. porażki (24-3)
 • Kickboxing: stoczonych 80 walk, 75 zwycięstw, 5 porażek (75-5)
 • Boks: stoczonych 6 walk, 5 zwycięstw, 1. porażka (6-1)

Styl walki Israela Adesanyi:

 • Kickboxing

W jakiej kategorii wagowej walczy Israel Adesanya:

 • kategoria średnia (84 kg)

W jakim klubie trenuje Israel Adesanya:

 • City Kickboxing

Kto jest trenerem Israela Adesanyi:

 • Eugene Bareman

Kiedy Israel Adesanya stoczył ostatnią walkę:

 • 10.09.2023 (przegrana przez jednogłośną decyzję z Seanem Stricklandem)

Z jaką organizacją ma aktualny kontrakt Israel Adesanya:

 • UFC

Jakub Hryniewicz

Wielki fan Arsenalu i UFC, dla którego gotów jest zarwać każdą noc. Lubię merytoryczną dyskusję, dobrą kuchnię i długie spacery. Najbardziej jednak kawę, która wiernie towarzyszy przy stukaniu w klawiaturę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Sprawdź również
Close