Zawodnicy

Jiri Prochazka

Jiri Prochazka pochodzi z Czech. Urodził się 14 października 1992 roku w miejscowości Znojmo jeszcze przed rozpadem Czechosłowacji. Jest byłym mistrzem Rizin FF i UFC w kategorii półciężkiej.

Kariera sportowa

Jiri Prochazka nie zaczął swojej przygody ze sportem od sztuk walki. Za młodu grał w piłkę nożną, często też czas spędzał na swoim BMX-ie. Jako nastolatek brał udział w ponad 100 bójkach ulicznych, które miały miejsce praktycznie tydzień w tydzień. Ostatecznie trafił do chuligańskiej ekipy swojej drużyny – FC Zbrojkova Brno. Prochazka rozpoczął treningi MMA jeszcze przed szkołą średnią po tym, jak zafascynował się filmikami z kick-boskerem Ramonem Dekkersem, Mirko „Cro Copem” Filipoviciem oraz Fedorem Emelianenko. Do tego młody Czech obejrzał film „Po prostu walcz!” i zapisał się na zajęcia Muay Thai.

Wraz z rozpoczęciem kariery zawodniczej Jiri Prochazka przestał brać udział w ustawkach. Zdarzyło mu się jednak brać udział między innymi w starciu 30 na 30. Co ciekawe, na jednym z obozów zrodził się jego pseudonim: „Denisa”, po polsku: Dionizja. Jest to oczywiście imię żeńskie, które nosiła jedna z jego koleżanek. Na zawołanie trenera stawił się jednak właśnie Jiri.

W zawodowym MMA zadebiutował w 2012 roku na gali Gladiator FC, największej wówczas czeskiej federacji. Już rok później z rekordem 7-2 przystąpił do pojedynku o inauguracyjny pas mistrzowski wagi półciężkiej w GFC i znokautował swojego rywala latającym kolanem w 3. rundzie, sięgając po koronę. Tytuł obronił tylko raz, a w rodzimej organizacji pokonywał też między innymi znanego z KSW Darko Stosicia, czy Michała Fijałkę. W 2015 roku Jiri Prochazka postanowił spróbować swoich sił w wadze ciężkiej biorąc udział w Rizin World Grand Prix. Pokonał tam Satoshiego Ishiiego, czy późniejszego championa Bellatora, Vadima Nemkova. W finale przegrał jednak z Muhammedem Lawalem.

Sprawdź!  Bartosz Leśko

Zrewanżował mu się 3 lata później, gdy fighterzy spotkali się na gali Rizin 15 w pojedynku o nowy tytuł federacji – pas kategorii półciężkiej. Prochazka skończył swojego rywala w 3. rundzie i podobnie jak w przypadku federacji Gladiator FC, bronił tylko raz. W 2020 roku odezwało się do niego UFC i Czech zdecydował się na dołączenie do największej organizacji MMA na świecie.

Tu Jiri pokonał dotychczas każdego, kto stanął mu na drodze. Prochazka zaczął z wysokiego „C” nokautując już na początku 2. rundy byłego pretendenta, Volkana Oezdemira. Kolejny przeciwnik również swego czasu był blisko mistrzowskiego tytułu. Dominick Reyes był całkiem blisko skończenia Czecha i przerwania jego passy 11. kolejnych wygranych. Sam jednak poczuł siłę „Denisy” i padł po kapitalnym obrotowym łokciu. Prochazka w kolejnym pojedynku spotkał się z Gloverem Teixeirą na gali UFC 275 w Singapurze. Ponownie był bliski porażki, jednak na niecałe 30 sekund przed ostatnim gongiem poddał Brazylijczyka zostając nowym mistrzem wagi półciężkiej.

Pierwsza obrona i rewanż z Teixeirą miała nastąpić na UFC 282 w Las Vegas. Jiri Prochazka doznał jednak urazu barku i zmuszony był zawakować tytuł. Czech do akcji powrócił na UFC 295, gdzie przegrał przez TKO w 2. rundzie z Alexem Pereirą.

Sprawdź!  Dricus Du Plessis

Sukcesy sportowe

 • Mistrz UFC w kategorii półciężkiej.
 • Pierwszy mistrz czeskiego pochodzenia w UFC.
 • Mistrz Rizin Fighting Federation w kategorii półciężkiej.
 • Mistrz Gladiator Fighting Championship w kategorii półciężkiej.
 • Mistrz Czech w Muay Thai (2011 rok) w kategorii do 86 kg).

5 ostatnich walk

 • Przegrana Alex Pereira przez TKO w 2. rundzie (4:08), UFC 295 (Nowy Jork), 12.11.2023 r.
 • Wygrana Glover Teixeira przez poddanie w 5. rundzie (4:32), UFC 275 (Kallang) 11.06.2022.
 • Wygrana Dominick Reyes przez KO w 2. rundzie (4:29), UFC Vegas 25 (Las Vegas) 01.05.2021.
 • Wygrana Volkan Oezdemir przez KO w 2. rundzie (0:49), UFC 251 (Abu Dhabi) 12.07.2020.
 • Wygrana C.B. Dolloway przez KO w 1. rundzie (1:55), Rizin 20 (Saitama) 31.12.2019.

W pigułce

Ile lat ma Jiri Prochazka:

 • 31 lat (14.10.1992)

Jaki rekord ma Jiri Prochazka:

 • Stoczonych 34 walki, 29 zwycięstw, 4. porażki, 1 remis  (29-3-1)

Styl walki Jiriego Prochazki:

 • Muay Thai, kickboxing.

W jakiej kategorii wagowej walczy Jiri Prochazka:

 • Kategoria półciężka (93 kg)

W jakim klubie trenuje Jiri Prochazka:

 • Jetsaam Gym Brno, Xtreme Couture

Kto jest trenerem Jiriego Prochazki:

 • Martin Karaivanov
Sprawdź!  Ruszył proces gangu pseudokibiców Cracovii. Pomówiony Salim Touahri zeznawał przed sądem: "Nie ma na to dowodów i ich nie będzie"

Kiedy Jiri Prochazka stoczył ostatnią walkę:

 • 12.11.2023 r. (Przegrana przez TKO z Alexem Pereirą)

Z jaką organizacją ma aktualny kontrakt Jiri Prochazka:

 • UFC

Jakub Hryniewicz

Wielki fan Arsenalu i UFC, dla którego gotów jest zarwać każdą noc. Lubię merytoryczną dyskusję, dobrą kuchnię i długie spacery. Najbardziej jednak kawę, która wiernie towarzyszy przy stukaniu w klawiaturę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Sprawdź również
Close