UFC

(VIDEO) Jiri Prochazka NOWYM MISTRZEM UFC! Historyczny wyczyn Czecha!

Do pierwszej obrony pasa mistrzowskiego wagi półciężkiej na UFC 275 stanął Glover Teixeira. Jeden z najstarszych mistrzów w historii federacji zmierzył się z młodym gniewnym Czechem, Jirim Prochazką!

Glover Teixeira to 42-letni Brazylijczyk, który zadebiutował w UFC jeszcze w 2012 roku. W pierwszych kilku walkach udało mu się zaliczyć kilka znakomitych zwycięstwach, między innymi z Quintonem „Rampage” Jacksonem, czy Ryanem Baderem. Pierwszą porażkę Teixeira zaliczył dopiero w próbie odebrania pasa Jonowi Jonesowi. Po kilku latach Brazylijczyk w końcu ustabilizował swoją formę i zaczął odnosić wygraną za wygraną. W ostatnich 3. pojedynkach kończył Anthony’ego Smitha przez TKO, Thiago Santosa przez poddanie i wreszcie sięgnął po upragniony laur wagi półciężkiej, poddając w 2. rundzie Jana Bałchowicza.

Na UFC 275 rywalem Teixeiry był „Czeski Samuraj”, Jiri Prochazka. Popularny „Denisa” szybko otrzymał szansę na walkę o pas mistrzowski, bo już po dwóch wygranych w federacji. W debiucie na UFC 251 skończył w 2. rundzie Volkana Oezdemira, a niespełna rok później – Dominicka Reyesa, również w 2. odsłonie. Przed UFC 275 Prochazka przekonywał, że będzie szukał skończenia Brazylijczyku, choć bez względu na wszystko – pas wagi półciężkiej trafi do Czech.

Teixeira vs. Prochazka – relacja

Runda 1

Prochazka dużo się rusza od pierwszych sekund, ale to Teixeira wyprowadza pierwsze uderzenia. High kick i kopnięcie na żebra w wykonaniu Brazylijczyka. Denisa szeroko na nogach i wyprowadza pojedyncze proste. Mistrz łapie Czecha za nogę i sprowadza go na matę! Mocne ciosy z góry ze strony Glovera Teixeiry. Odwraca się Prochazka i oddaje plecy championowi! Trzyma za rękę Brazylijczyka, ale zaraz wraca na plecy. Pozycja północ-południe dla Teixeiry, który przystopował z atakami. Wrócił jednak do stójki Czech i próbuje latającego kolana. Mocne kopnięcie na brzuch Brazylijczyka, który odpowiada mocną serią. I jeszcze raz obala Teixeira! Brazylijczyk z góry i trafia kilkukrotnie w głowę pretendenta. Szuka trójkąta rękoma, ale podnosi pozycję i uderza ponownie Denisę. Czech wstaje chcąc zrzucić z siebie mistrza, ten jednak kapitalnie się zachował łapiąc rywala za rękę. W końcu jednak spada Glover, ale Prochazka zaraz podchodzi i wyprowadza ground-and-pound!

Runda 2

Przypadkowy palec w oko ze strony mistrza, Jiri jednak szybko dochodzi do siebie. Lekki prosty na twarz mistrza. Dużo rusza się Czech, a champion przestrzelił lewym sierpem. Mocny front kick pretendenta! Rozochocił się Prochazka, trafia jeszcze kolanem. Teixeira szuka prawego okrężnego, ale zaraz obrywa takim samym od Czecha! Prochazka atakuje kolanem, zaraz jeszcze poprawia serią! Glover ratował się parterem, jednak Denisa cały czas dominuje. Kolejne kolano na głowę Brazylijczyka, który broni się próbą obalenia. Obronił się Czech , szuka niekonwencjonalnych łokci, trafia serią ciosów! Nieudanie zaatakował kolanem i ląduje na macie. Glover Teixeira od razu szuka tylnego dosiadu, wyprowadza ciosy na głowę pretendenta. Mocny łokieć na głowę Prochazki. Łapie oddech Denisa, ale ląduje w pełnym dosiadzie! Teixeira zasypuje rywala łokciami i pięściami, ale ma za mało czasu na TKO.

Runda 3

Prochazka rusza z wysokim kopnięciem, zaraz trafia połowicznie podbródkowym. Mistrz od razu szuka obalenia, ale Czech szybko się cofa. Próbuje latającego kolana Jiri, a zaraz atakuje krótkim lewym. Kolejne proste, szuka różnych uderzeń Prochazka, a champion ponownie ratuje się sprowadzeniem. Sędzia każe mu wstać, a tam Denisa znów trafia go kilkukrotnie! Łapie pretendenta za nogę i obala go na środku klatki. Czeski Samuraj ma wiele więcej siły i podnosi walkę do stójki! Chwila klinczu i krótkie łokcie na twarz Teixeiry, ten jednak zachodzi za plecy! Ponownie trafia Prochazka, lecą ciosy na głowę i w tułów mistrza, który znów ratuje się pójściem w nogi. Czech świetnie się broni i atakuje w dosiadzie. Mocno zakrwawiony champion, wyłapuje kolejne ciosy, a Denisa szuka poddania! Glover jednak sweepem odwraca sytuację i teraz to on znajduje się z góry. Mocne łokcie na głowę Prochazki.

Sprawdź!  McGregor zdradził rywala i termin walki! Zapowiada największy powrót w historii sportu

Runda 4

Teixeira zaczyna od serii prawy prosty-lewy hak na głowę pretendenta. Prochazka odpowiada front kickiem na brzuch rywala i dokłada prawy podbródkowy. Lecą pojedyncze ciosy Czecha, ale Brazylijczyk trafia go mocnym hakiem na wątrobę. Chwilę później wynosi i obala Jiriego Prochazkę. Teixeira stopniowo zdobywa pole i zajmuje dosiad! Lecą ciosy na głowę Denisy, a Brazylijczyk zapina trójkąt rękoma. Sporo sił stracił przy tym zapewne Glover Teixeira, ale wraca do dosiadu. Kilka bomb na głowę Samuraja i ponowne próba trójkąta rękoma! Odwraca jednak sytuację i to on jest z góry! Teraz to pretendent zasypuje Brazylijczyka uderzeniami! Kolejny sweep i mistrz zajmuje plecy Prochazki! Nie udaje mu się złapać oponenta za szyję, a ten odwraca się i jest z góry. Podnosi się Denisa, wypuszcza pojedyncze ciosy, ale zobaczymy zaraz ostatnią rundę!

Runda 5

Duży szacunek z obu stron, a publika szaleje na arenie. Teixeira wyprowadza front kick na brzuch, a zaraz trafia mocnym prawym. Po chwili ponownie potężna bomba ląduje na głowie Prochazki! Szukał gilotyny champion, ale ześlizgnął się z oponenta. Denisa zdaje się doszedł do siebie i wraca do stójki. Podbródkowy na szczękę Teixeiry, który odpowiada potężnym sierpem. I jeszcze lewy ląduje na twarzy pretendenta. Szuka sprowadzenia Brazylijczyk, klincz na siatce. Prochazka nie trzyma gardy, przez co obrywa mocnymi lewymi. Mistrz szuka raz jeszcze sprowadzenia, a gdy mu się to udaje z łatwością zajmuje pełny dosiad. Jiri Prochazka obrywa lewą pięścią, odwraca się nogami do siatki i odwraca sobie championa! Pozycja tylna i kilka ciosów na głowę Glovera Teixeiry. Zajmuje pozycję boczną Czech i szuka krucyfiksu, po chwili jednak mistrz daje się złapać w duszenie zza pleców! Teixeira się skręca jak może, jednak nie ma szans i odklepuje! JIRI PROCHAZKA NOWYM MISTRZEM I PIERWSZYM CZECHEM Z PASEM UFC!

Oficjalny wynik: Jiri Prochazka wygrywa przez poddanie (duszenie zza pleców) w 5. rundzie i zostaje NOWYM MISTRZEM wagi półciężkiej!

Jakub Hryniewicz

Wielki fan Arsenalu i UFC, dla którego gotów jest zarwać każdą noc. Lubię merytoryczną dyskusję, dobrą kuchnię i długie spacery. Najbardziej jednak kawę, która wiernie towarzyszy przy stukaniu w klawiaturę.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.