UFC

(VIDEO) Israel Adesanya świetnie wypunktował Roberta Whittakera! Nigeryjczyk zwycięża jednogłośną decyzją

W walce wieczoru UFC 271 stawką był pas mistrzowski kategorii średniej. Broniący tytułu Israel Adesanya zmierzył się z zawodnikiem, któremu go odebrał – Robertem Whittakerem.

Mistrz dywizji średniej, Israel Adesanya, powraca do oktagonu po kilkumiesięcznej przerwie. „The Last Stylebender” pokonał w ostatniej obronie tytułu Marvina Vettoriego na UFC 263, nie dając najmniejszych szans Włochowi. Było to istotne zwycięstwo, gdyż Nigeryjczyk 3 miesiące wcześniej nie dał rady pokonać Jana Błachowicza w próbie zdobycia korony kategorii półciężkiej. Dzisiejsze starcie na UFC 271 było 4 obroną pasa dla Adesanyi.

Robert Whittaker zareagował najlepiej jak tylko mógł na utratę tytułu. Po KO w 2 rundzie starcia z Israelem Adesanyą na UFC 243, Australijczyk zdemolował 3 następnych przeciwników: Darrena Tilla, Jareda Cannoniera oraz Kelvina Gasteluma. Popularny „The Reaper” udowodnił tym samym, że zasługuje na kolejny w karierze pojedynek o pas mistrzowski.

Przebieg walki

Runda 1

Adesanya trzyma dystans, a Whittaker straszy niskimi kopnięciami. Tym samym odpowiada Nigeryjczyk, ale też daleki jest od celu. Mocny wewnętrzny low kick na udo i dobry prosty na korpus. Szuka też wysokiego kopnięcia, ale trafia powietrze. Robert Whittaker podchodzi z kombinacją, ale widać różnicę w zasięgu. Kolejne niezłe kopnięcia na udo w wykonaniu Adesanyi. Szuka też prostego i kolejnego wysokiego kopnięcia. Podszedł blisko mistrz, Whittaker uciekł jednak. Trafił mocnym lewym Adesanya, aż usiadł Whittaker, ale szybko wstał i uciekł. Próba sprowadzenia w jego wykonaniu nie udana. Przyjął middle kicka by poszukać prawego sierpa na mistrza, trafił jednak powietrze. Ponownie mocne kopnięcie na nogę Australijczyka. Znów próba przeniesienia walki do parteru w wykonaniu Whittakera, ale naraził się na podbródkowy ze strony mistrza.

Runda 2

Adesanya bliżej podchodzi do „The Reapera”, który też straszy, konkretnie high kickiem. Blisko podchodzą rywale. Trafia lewym Whittaker, dobrze tym samym kontruje mistrz. Próba wysokiego kopnięcia w jego wykonaniu, dobrze odchyla głowę przed ciosami oponenta. Blisko podchodzi Whittaker, ale zjada przy tym prosty od Adesanyi. Świetna wymiana, obaj trafiają. Ponowna próba wysokiego kopnięcia w wykonaniu „The Reapera”, który sprowadza udanie mistrza! Ten jednak szybko wrócił na nogi. Krótkie ciosy w wykonaniu Adesanyi na żebra rywala. Zrywa klincz champion. Dwa wysokie kopnięcia Israela na gardę Whittakera. Pretendent trafia mocnym low kickiem. Prosty za prosty, niskie kopnięcie „The Last Stylebendera” i ucieka z próby klinczu.

Runda 3

Dużo spokoju w pierwszych sekundach, próbuje skrócić dystans pretendent. Proste Whittakera nie dochodzą jednak mistrza. Adesanya obrywa przy próbie ataku i wraca do dystansu. Mocne kopnięcia na nogę przeciwnika w jego wykonaniu. Whittaker szuka kopnięcia na kolano, podchodzi z prostymi. Obrywa lewymi prostymi. Poszedł w nogi Australijczyk, ale złapał go za szyję Adesanya! Daleko jednak od jakiegokolwiek skończenia. Zaatakował wysokim kopnięciem Adesanya, ale obalił go Whittaker! Natychmiast zajął plecy mistrza „The Reaper”! Uciekł pod siatkę mistrz i próbuje zerwać klincz, co mu się udaje. Od razu atakuje lewym prostym i prawym sierpem, ale drugi cios nie sięga oponenta. Kolejny mocny low kick w wykonaniu Adesanyi. Atakuje dwoma prostymi Whittaker, ale nadziewa się też na kontrę.

Runda 4

Mocny lewy hak w wykonaniu Whittakera na otwarcie odsłony. Adesanya mądrze jednak trzyma dystans, szuka lewego wysokiego kopnięcia. Wyprowadza też mocny low kick, blisko podchodzi z middle kickiem. Złatwością unika ciosów Whittakera. Ten jednak unika lewego sierpa i sprowadza go do parteru! Ucieka Adesanya, ale pretendent znalazł się za jego plecami! Nie ma jednak skończenia rodem z UFC 269, z łatwością unika tego mistrz. Kombinuje z lewymi prostymi i prawym sierpem Israel Adesanya, jednak unika ciosu rywal. Sam odpowiada niskim kopnięciem. Trafia też lewym prostym pretendent. Mistrz jednak też cały czas punktuje. Wyczekuje Whittakera Adesanya i wyprowadza pojedyncze ciosy. Klincz ze strony Australijczyka. Spokojnie rozrywa to jednak champion. Jeszcze na koniec odsłony wyprowadził wysokie kopnięcie.

Sprawdź!  Dana White po UFC 263: "Brandon sprawił, że wyglądało to na dziecinnie proste."

Runda 5

Atakuje prostymi Adesanya. Robert Whittaker ucieka od mistrza, który wywiera presję ograniczając pole do poruszania się po oktagonie. Dobry middle kick w wykonaniu Adesanyi. Ewidentnie mniej świeżo wygląda Whittaker, który przyjmuje kolejne kopnięcie. Szuka sprowadzenia, ale kontroluje całą sytuację mistrz. Australijczyk obrywa palcem w oko, ale nie potrzebuje dłuższej przerwy. Znów sprowadza „The Reaper”, ale tak jak wcześniej – Nigeryjczyk szybko wraca na nogi. Trzyma klamrę w pasie pretendent, podnosi nogę i zaraz wyprowadza łokieć. Adesanya wraca do spokojnego wyczuwania oponenta, atakuje lewym prostym. Znów idzie w nogi Australijczyk, ale jedynie dociska do siatki mistrza. Świetnie broni się Adesanya i jeszcze na koniec wyprowadza ciosy, które utwierdzają wszystkich, kto wygrał tę walkę.

Wynik: Israel Adesanya wygrywa jednogłośną decyzją sędziów!

Jakub Hryniewicz

Wielki fan Arsenalu i UFC, dla którego gotów jest zarwać każdą noc. Lubię merytoryczną dyskusję, dobrą kuchnię i długie spacery. Najbardziej jednak kawę, która wiernie towarzyszy przy stukaniu w klawiaturę.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.