Zawodnicy

Michael Chandler

Michael Chandler urodził się 24 kwietnia 1986 roku. Jest on zawodowym fighterem MMA, który zadebiutował w 2009 roku. Obecnie zawodnik kategorii lekkiej UFC.

Kariera sportowa

Michael Chandler już w szkole średniej zaczął odnosić sukcesy w footballu amerykańskim, trenując też w międzyczasie zapasy. Na poziomie uniwersyteckim odniósł w nich 100 zwycięstw i uzyskał tytuł All-American. W tych czasach zaprzyjaźnił się z późniejszymi mistrzami w Bellatorze i UFC – Benem Askrenem oraz Tyronem Woodleyem.

Amerykanin zakończył karierę zapaśnika w 2009 roku i rozpoczął treningi MMA w klubie Xtreme Couture. Zrezygnował z prób podbicia amatorskich aren i od razu zadebiutował jako zawodowiec. Pierwszą walkę Michael Chandler zakończył wygraną przez TKO już w 1. rundzie. Już kilka miesięcy później pojawił się w nieistniejącej już federacji Strikeforce, a w 2010 roku zadebiutował w Bellator MMA. To właśnie w tej organizacji „Iron Mike” postanowił zamienić dywizję półśrednią na lekką i wziął udział w turnieju, którego stawką była nagroda pieniężna w wysokości 100 tysięcy dolarów i title shot. Chandler pokonał Marcina Helda, Lloyda Woodarda i Patricky’ego Pitbulla, by otrzymać szansę na pojedynek z Eddiem Alvarezem. Ówczesnego championa poddał w 4. rundzie duszeniem zza pleców.

Pierwsza porażka dotknęła Michaela dopiero w 2013 roku. Chandler przegrał niejednogłośną decyzją w rewanżu z Alvarezem na Bellator 106, tracąc przy tym mistrzowski tytuł. Gorsza passa utrzymała się przez 2 następne starcia. W 2016 roku po 2. wygranych z rzędu „Iron” spotkał się ponownie z Patrickym Pitbullem o zawakowany pas kategorii lekkiej. Amerykanin znokautował rywala w 2:14, zostając championem Bellatora po raz drugi w karierze. Stracił go jednak już w 2. obronie i choć odzyskał go kilkanaście miesięcy później nie dał rady bratu swojego dwukrotnego rywala – Patricio Pitbullowi.

Sprawdź!  Robert Ruchała

W 2020 roku po Michaela Chandlera zgłosiło się UFC. Amerykanin od razu mógł otrzymać szansę na zostanie mistrzem, gdyż był rezerwowym w walce Nurmagomedov vs. Gaethje. Rosjanin wygrał, a kilka miesięcy później zawakował tytuł. „Iron” po szybkiej wygranej nad Danem Hookerem spotkał się w mistrzowskim starciu z Charlesem Oliveirą, z którym przegrał na początku 2. odsłony. Pół roku później spotkał się w fenomenalnej trzyrundowej wojnie z Justinem Gaethje, który zwyciężył jednogłośną decyzją arbitrów.

Michael Chandler w 2022 roku stoczył dwie walki z różnym skutkiem. Podczas majowej gali UFC 274 kapitalnym front kickiem znokautował Tony’ego Fergusona, a w listopadzie na UFC 281 zmierzył się z Dustinem Poirierem. „The Diamond” okazał się być lepszym fighterem i poddał „Iron Mike’a” w 3. rundzie.

Największe sukcesy

 • Trzykrotny mistrz Bellator MMA w wadze lekkiej.
 • Wygrany turnieju wagi lekkiej Bellator MMA.
 • Walka roku 2021 w UFC (vs. Justin Gaethje na UFC 268.
 • Srebrny medal w zapasach na zawodach Big 12 Conference Championship (w 2008 i 2009 roku).
 • Kapitan zapaśniczej drużyny Uniwersytety w Missouri (2007-2009).

5 ostatnich pojedynków:

 • Przegrana z Dustin Poirier przez poddanie w 3. rundzie (2:00), UFC 281 (Nowy Jork), 12.11.2022 r.
 • Wygrana z Tony Ferguson przez KO w 2. rundzie (0:17). UFC 274 (Phoenix), 07.05.2022 r,
 • Przegrana z Justin Gaethje przez jednogłośną decyzję sędziów, UFC 268 (Nowy Jork), 6.11.2021 r.
 • Przegrana z Charles Oliveira przez TKO w 2. rundzie (0:19), UFC 262 (Houston), 15.05.2021 r.
 • Wygrana z Dan Hooker przez TKO w 1. rundzie (2:30), UFC 257 (Abu Dhabi), 24.06.2021 r.
Sprawdź!  Paige VanZant

W pigułce

Ile lat ma Michael Chandler:

 • 36 lat (24.04.1986)

Jaki rekord ma Michael Chandler:

 • Stoczonych 31 walk, 23 zwycięstwa, 8. porażki (23-8).

Styl walki Michaela Chandlera:

 • Zapasy.

W jakiej kategorii wagowej walczy Michael Chandler:

 • Kategoria lekka (70 kg).

W jakim klubie trenuje Michael Chandler:

 • Kill Cliff FC, Nashville MMA.

Kto jest trenerem Michaela Chandlera:

 • Greg Jones.

Kiedy Michael Chandler stoczył ostatnią walkę:

 • 12.11.2022 (przegrana przez poddanie z Dustinem Poirierem).

Z jaką organizacją ma aktualny kontrakt Michael Chandler:

 • UFC.

Jakub Hryniewicz

Wielki fan Arsenalu i UFC, dla którego gotów jest zarwać każdą noc. Lubię merytoryczną dyskusję, dobrą kuchnię i długie spacery. Najbardziej jednak kawę, która wiernie towarzyszy przy stukaniu w klawiaturę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Sprawdź również
Close