Zawodnicy

Artur Szpilka

Artur Szpilka urodził się 12 kwietnia 1989 roku w Wieliczce. Jest on byłym polskim pięściarzem zawodowy i pretendentem do pasa WBC w wadze ciężkiej. Obecnie zawodnik MMA.

Kariera sportowa

Artur Szpilka jako nastolatek trenował różne dyscypliny sportowe, m.in. karate i kung-fu. W wieku ok. 12–13 lat krótkotrwale uczęszczał na zajęcia bokserskie w klubie Górnik Wieliczka. Ponownie do tej dyscypliny i wyczynowego uprawiania pięściarstwa trafił po kilku latach, gdy był chuliganem identyfikującym się z klubem Wisła Kraków i brał udział w popularnych „ustawkach”. Przypadkowo w chwili konfrontacji z kibicem lokalnego rywala, Cracovii, trener boksu z Wieliczki Włodzimierz Ćwierz zaproponował obu rywalom starcie w ringu. Po tej sytuacji Artur powrócił do treningów bokserskich. W późniejszym czasie odniósł wiele sukcesów na arenie krajowej i międzynarodowej. W 2008 roku po nieudanej kwalifikacji olimpijskiej podpisał kontakt zawodowy. Zadebiutował on w tym samym roku na gali w Zabrzu, gdzie wypunktował Senola Cente.

Po pięciu wygranych przyszedł czas na prawdziwy test w postaci Wojtka Bartnika, ale 23 października podczas oficjalnego ważenia został zatrzymany, a następnie osadzony w zakładzie karnym w Tarnowie, gdyż uprawomocnił się wyrok 18. miesięcy pozbawienia wolności za pobicie. Po wyjściu z więzienia przeszedł do kategorii ciężkiej i w krótkim czasie stoczył kilka wygranych czym zasłużył sonie na walkę z wysoko notowany Bryantem Jenningsem, z którym przegrał przez TKO w 10 rundzie. Kilka miesięcy później na Polsat Boxing Night 3 pokonał na punkty legendarnego Tomasza Adamka. Po tym boju przeniósł się do USA, gdzie po trzech wygranych dostał starcie o pas mistrzowski WBC w wadze ciężkiej.

Starcie odbyło się 16 stycznia 2016 roku, ale „Szpila” przegrał przez ciężki nokaut z Denotayem Wilderem. W kolejnym boju przegrał z kolei Adamem Kownackim.  W swoim ostatnim pojedynku na KBN 15 przegrał przez KO z Łukaszem Różańskim. Po tym Artur postanowił spróbować swoich sił w nowej formule i podpisał kontrakt z KSW. Zadebiutował na wydarzeniu z numerem 71, gdzie już w 2. rundzie pokonał dawnego rywala z bokserskiego ringu, Siergieja Radczenkę.

Sprawdź!  Daniel Omielańczuk

Dzięki specjalnemu zapisowi w kontrakcie Szpilka mógł też wystąpić w świecie freak fightów. Na gali High League 4 wygrał z Denisem Załęckim już w pierwszej odsłonie po tym, jak przeciwnik padł na ziemię z powodu kontuzji kolana. Kolejną walkę bokser stoczył już w swojej macierzystej organizacji. Podczas XTB KSW Colosseum 2 Artur Szpilka przez TKO pokonał Mariusza Pudzianowskiego.

Sukcesy sportowe

  • Mistrz WBC Baltic -2012
  • Mistrz WBC Youth – 2012-2014
  • Mistrz WBC Baltic Interim – 2013-2014
  • Mistrz IBF International – 2014-2015
  • Międzynarodowy mistrz Polski – 2014-2016

5 ostatnich walk:

Wygrana Mariusz Pudzianowski TKO 2. runda, 0:31, XTB KSW Colosseum 2 (Warszawa), 03.06.2023 r.
Wygrana Denis Załęcki TKO 1. runda, 0:40, High League 4 (Gliwice) 17.09.2022
Wygrana Siergiej Radczenko TKO 2 runda, 2:52, KSW 71 (Toruń) 18.06.2022
Przegrana Łukasz Różański KO 1 runda, 2:25 KBN 15 (Rzeszów) 30.05.2021 – walka boskerska
Wygrana Sergey Radczenko Decyzja KBN 10 (Łomża) 07.03.2020 – walka boskerska

W pigułce
Ile lat ma Artur Szpilka?

33 lat (12.04.1989)

Jaki rekord ma Artur Szpilka?

MMA:

Sprawdź!  Adam Wieczorek

Stoczone 3 walki, 3 zwycięstwa, 0 porażek, (3-0)

Boks:

Stoczone 29 walki, 24 zwycięstwa, 5 porażek, (24-5)

Styl walki Artur Szpilka?

Boks

W jakiej kategorii wagowej walczy Artur Szpilka?

kategoria ciężka – 120 kg

W jakim klubie trenuje Artur Szpilka?

WCA Fight Team

Kto jest trenerem Artur Szpilka?

Andrzej Liczyk, Anzor Azhiev

Kiedy Artur Szpilka stoczył ostatnią walkę?

03.06.2023 (wygrana przez TKO z Mariuszem Pudzianowskim)

Z jaką organizacją ma aktualny kontrakt Artur Szpilka?

KSW

Bartosz Oles

Od lat prawdziwy fan dobrego MMA. Sportami walki interesuje się od 14 roku życia. Na bieżąco śledzę wszystkie gale UFC oraz KSW. Największy idol? Pomimo kilku wybryków - Jon Jones! W wolnym czasie dużo podróżuje oraz spędzam czas ze znajomymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Sprawdź również
Close