Boks

Powstanie nowa kategoria bokserska dla osobnej płci? Szef WBC wyjaśnia: „Nie można akceptować walk mężczyzn z kobietami, bez znaczenia czy doszło do zmiany płci”

Prezes federacji WBC Mauricio Sulaiman poinformował świat o swoich planach wprowadzenia nowej kategorii. Wyjaśnił, dlaczego jest gotowy podjąć takie kroki.

Przez ostatnie lata coraz częściej w zawodowych sportach startują osoby transpłciowe. Jest to duży problem, gdyż osoby urodzone jako mężczyźni konkurują z kobietami, nad którymi mają przewagę warunków fizycznych. Takim przykładem jest m.in. Lia Thomas.

Kilka lat wcześniej konkurowała z mężczyznami, a w 2021 roku wzięła udział w zawodach wraz z kobietami. W trakcie jednego weekendu ustanowiła trzy nowe rekordy zawodów w Ohio i dominowała nad przeciwniczkami. Osiągnęła aż 38-sekundową przewagę nad rywalką, która zajęła drugie miejsce.

Szef WBC o planach na stworzenie nowej kategorii

Takich przypadków jest znacznie więcej w różnych dyscyplinach, coraz częściej także w sportach walki, wśród nich można wymienić np. Fallon Fox. Zawodniczka urodziła się jako mężczyzna, założyła rodzinę i odbyła nawet służbę w amerykańskiej armii. Po zmianie płci Fox zaczęła toczyć zawodowe walki z kobietami. Pojawiło się wiele głosów, że nie powinna ona brać udziału w takich pojedynkach.

Sprawdź!  Tyson Fury jedzie po czołówce wagi ciężkiej! "Usyk? Walczył o życie. A AJ to..."

Przeciwny temu był m.in. Joe Rogan z UFC, który podkreślił, że mężczyźni są zbudowani całkiem inaczej i mogą uderzać znacznie mocniej, niż kobiety. Jego słowa potwierdziły walki Fox. W jednej z nich brutalnie rozbiła rywalkę, która doznała wstrząśnienia mózgu, uszkodzenia oczodołu, a lekarze musieli założyć jej siedem szwów.

Głos w tej sprawie zabrał prezes WBC, który chce dopilnować, aby pojedynki były sprawiedliwie i kobiety nie musiały mierzyć się z rywalkami, które urodziły się jako mężczyźni. Planuje on wprowadzić nową kategorię, w której będą walczyć jedynie zawodniczki transpłciowe:

– Nadszedł czas, aby to zrobić, a robimy to ze względu na bezpieczeństwo i integrację. Byliśmy liderami w przepisach dotyczących boksu kobiet. Za sprawą tego, co zamierzamy wprowadzić, nie dojdzie do niebezpieczeństw związanych z walką mężczyzny z kobietą – zaznaczył Sulaiman w rozmowie z The Thelegraph.

Następnie podkreślił, że ważne jest dopilnowanie tego, by zawodniczki urodzone jako mężczyźni, walczyły z takimi samymi przeciwniczkami i odwrotnie:

– W boksie nigdy nie można akceptować walki mężczyzny z kobietą, bez znaczenia na to, czy doszło do zmiany płci. Zmiany z kobiety na mężczyznę i mężczyzny na kobietę nigdy nie zezwolą na walkę z inną płcią.

Źródło: sport.interia.pl

Sprawdź!  Fight Circus 6: Bob Sapp i "Rampage" Jackson wygrali! Absurdalne sceny w walce wieczoru! [VIDEO]

Bartosz

Od lat prawdziwy fan piłki nożnej. Od 11 roku życia trenuję boks, który jest moim hobby. W wolnym czasie podróżuje. Ulubiony kierunek? Włochy i Francja, ale przede wszystkim uwielbiam wspinaczkę górską i polskie Tatry.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.