UFC

Legenda kategorii piórkowej schodzi ze sceny! Jose Aldo zakończył karierę w MMA!

Żywa legenda brazylijskiego MMA i jeden z najlepszych zawodników w historii kategorii piórkowej, Jose Aldo, oficjalnie zakończył karierę w mieszanych sztukach walki!

Informację jako pierwszą podała redakcja Combate, później potwierdził jeden z dziennikarzy z Kraju Kawy, pracujący dla MMA Fighting Guilherme Cruz. Dwukrotny zdobywca tytułu wagi piórkowej i jeden z czołowych fighterów dywizji koguciej postanowił zejść ze sceny MMA. Jose Aldo kończy zatem 18-letnią karierę w trakcie której zyskał reputację jednego z najlepszych zawodników w historii sportu.

Jose Aldo uznawany jest za najlepszego piórkowego w historii, a wiele osób stawia go też w na czele rankingu fighterów bez podziału na kategorie wagowe. Brazylijczyk zwyciężył aż 25 z 26 pierwszych pojedynków, zdobywając pas WEC w kategorii do 145 funtów i zostając pierwszym championem tej kategorii w historii UFC.

Po raz ostatni Aldo w oktagonie oglądać mogliśmy niespełna miesiąc temu, gdy na UFC 278 spotkał się z Merabem Dvalishvilim. Gruziński grappler nie dał najmniejszych szans Brazylijczykowi, którego pokonał pewną jednogłośną decyzją sędziów. Przerwało to serię trzech walk bez porażki i zakończyło marzenia Jose Aldo o walce o pas mistrzowski dywizji koguciej. Gruzin zdradził po tym pojedynku, że były mistrz wagi piórkowej powiedział mu, że to jego ostatnia walka:

Sprawdź!  Conor McGregor tworzy własne dwa pasy! "Mamy „pas McGregora” obecnie w produkcji, a teraz mamy nowy..."

Poszedłem podać mu rękę i podziękować po walce. chciałem oddać mu szacunek. Chciałem pomóc mu wstać, a on mi powiedział: „To oznacza, że to moja ostatnia walka, bo to była moja ostatnia szansa, na walkę o pas. Myślę, że to mój koniec.”

Jose Aldo zadebiutował w MMA w 2004 roku, a w 2008 z rekordem 10-1 dostał się do World Extreme Cagefighting. Na gali WEC 44 zdobył pas tej federacji w kategorii piórkowej nokautując obecnego trenera Mateusza Gamrota, Mike’a Browna. Tytuł zdążył obronić dwukrotnie, zanim organizacja została wcielona przez UFC.

Tam Brazylijczyk otrzymał inauguracyjny pas dywizji do 145 funtów, który obronił aż siedmiokrotnie, co po dziś dzień pozostaje najlepszym wynikiem w tej kategorii wagowej. Tytuł stracił dopiero w 2015 roku na rzecz Conora McGregora. Jakiś czas po zdobyciu tymczasowego mistrzostwa na UFC 200 otrzymał promocję do statusu niekwestionowanego mistrza, który stracił na rzecz Maxa Hollowaya.

Brazylijczyk w 2019 roku spróbował swoich sił w kategorii koguciej. Po dwóch porażkach z rzędu – z Marlonem Moraesem przez niejednogłośną decyzję i Petrem Yanem po TKO w 5. rundzie, – Jose Aldo pokonał trzech kolejnych pretendentów: Marlona „Chito” Verę, Pedro Munhoza i Roba Fonta. Wspominany pojedynek z Dvalishbilim mógł mu otworzyć drogę do walki o pas.

Jakub Hryniewicz

Wielki fan Arsenalu i UFC, dla którego gotów jest zarwać każdą noc. Lubię merytoryczną dyskusję, dobrą kuchnię i długie spacery. Najbardziej jednak kawę, która wiernie towarzyszy przy stukaniu w klawiaturę.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.