UFC

Niby proste, a jakie skuteczne. Najlepsze występy z jabami w roli głównej

Cios prosty, z angielskiego jab lub cross. Niby zwykłe uderzenie, coś co każdy fighter ma opanowane. A jednak w niektórych walkach, to właśnie proste zdecydowały o tym, czyja ręka znajdzie się w górze.

Gwoli wyjaśnienia: ciosy proste to bodaj najczęściej używane uderzenia, czy w boksie, czy w stójce, jeśli mówimy o MMA. Są szybkie, dokładne, pomagają utrzymać dystans. Nie tak dawno Rob Font przypomniał jak istotny dla wyniku może być wykorzystanie prostego. Warto też przypomnieć sobie jedne z najlepszych walk, w których to jab’y i cross’y odegrały znaczącą rolę. Kolejność chronologiczna.

B.J. Penn vs. Sean Sherk, UFC 84

Jeśli pierwsze nazwisko z tej pary nic ci nie mówi, to polecam poszukać walk Hawajczyka w Internecie. Szybko też przyjdzie zrozumienie, dlaczego znalazł się on w Galerii Sław UFC. Zacząć można od tego właśnie pojedynku.

Ten występ Penna to idealny przykład, jak prostymi można skutecznie zniechęcić rywala do grapplingu. Nie było tu może perfekcyjnej kontroli oktagonu, ale to też nie był styl Hawajczyka. Zaprezentował za to kapitalne uniki i agresywne kontry i skończył rywala przed czasem. Ale twarz Sherka była na koniec miazgą.

Sprawdź!  Typowanie UFC 285. Co obstawiać? Kupon na UFC 285

Georges St-Pierre vs. Josh Koscheck 2, UFC 124

Kilka rzeczy, z którymi kojarzy się kanadyjska legenda MMA? Obalenie, kontrola, strój karateki, a przede wszystkim – superman punch. Nie oszukujmy się, każdy wiedział, że GSP przynajmniej raz użyje swojej broni. A mimo tego, że każdy wiedział na co się szykować i tak obrywali. Jednym z najlepszych przykładów jest właśnie ta walka. Pierwsze starcie obu panów było pokazem zapasów St-Pierre’a. Tu dołożył jeszcze genialne proste, odbierając jakiekolwiek argumenty Koscheckowi.

Nate Diaz vs. Donald Cerrone, UFC 141

Nate Diaz i wszystko wiadomo. Chudy Stocktończyk musiał wykorzystywać swój zasięg i potrafił to robić w sposób genialny. Nigdy nie zdobył pasa mistrzowskiego w UFC – to prawda. Ale faktem też jest, że potrafił niczym wąż kąsać twarz rywali swoimi prostymi.

Kowboj nie miał tu za wiele do zdziałania. Świetne umiejętności muay-thai zostały wyłączone przez Diaza, który trzymał dystans, trafiał w głowę i tułów, po prostu nie dał szans rywalowi. Dominację w tym starciu najlepiej obrazuje punktacja sędziów: 30-27, 30-27, 29-28.

Sprawdź!  McGregor zamierza zadawać mordercze ciosy w walce z Poirierem: "Jest martwy, to zwłoki. Zabiję tego gościa"

Jose Aldo vs. Frankie Edgar, UFC 156

Walka z roku 2013, kiedy to Brazylijczyk był w swoim prime’ie. Wydawało się, że nikt go nie pokona, a odpowiedzią na mistrza miał być Frankie „The Answer” Edgar. Ale nie był.

W tamtym czasie fighterzy walczyli z Aldo wywierając ciągłą presję. Panowało przeświadczenie, że traci dużo oddechu w późniejszych rundach. Praca nad kondycją to jedno, a poszerzanie arsenału to drugie. Jose wytrenował kapitalne proste, co pozwoliło mu na utrzymanie dystansu w walce ze świetnym zapaśnikiem, jakim jest Edgar.

Robert Whittaker vs. Yoel Romero 2, UFC 225

Występ, który zasłonięty jest przez kontrowersję związaną z punktacją (wielu twierdziło, że to Kubańczyk wygrał). Ale oddajmy cesarzowi, co cesarskie- Australijczyk wykonał kapitalną robotę, zwłaszcza biorąc pod uwagę uraz z pierwszej rundy. Dużą rolę odegrały właśnie proste: czy w defensywie, czy w ofensywie, gdzie pozwoliły mu na wyprowadzanie kolejnych serii. Whittaker opanował jaby do perfekcji łącząc je z kopnięciami, czy sierpami.

Max Holloway vs. Calvin Kattar, UFC on ABC

Przy takiej liście nie może zabraknąć „Błogosławionego”! Zwłaszcza, kiedy ten sam określa się mianem najlepszego boksera w MMA. Można na ten temat dyskutować, a argumentem za może tu być właśnie walka z Kattarem.

Sprawdź!  (VIDEO) Skandal podczas ACA 141 i zaskakujące reakcje fanów! "Dana White, zrób to Israelowi Adesanyi!"

Proste w tułów i proste na głowę „otworzą ci” przeciwnika – takie słowa zdaje się mówić Holloway swoim stylem. Rywal próbował kontrować, ale w tym starciu nie miał szans. Hawajczyk wykonał 445 znaczące uderzenia.

Rob Font vs. Cody Garbrandt, UFC Fight Night 188

Najnowszy pokaz wykorzystania jabów i jak wielką różnicę mogą sprawić. Garbrandt wielokrotnie pokazywał swoje wielkie umiejętności bokserskie, jego pięści to niebezpieczna broń. Ale w starciu z Fontem był bez szans.

Font inteligentnie wykorzystywał ciosy proste. Rozbicie rywala, wstęp do serii uderzeń zakończonej kopnięciem, obrona przed napierającym rywalem – wszystko to mieliśmy w tym starciu. Nie było widać, że jest to pierwszy 5-cio rundowy pojedynek w karierze Amerykanina. Trzymał się swojego gameplane’u przez całą walkę.

* * *

Pewna polska firma odzieżowa, znanego rapera „Sokoła”, ma tu świetny materiał na promocję: zawodnikom z tej listy można sprawić T-shirt z napisem „PROSTY.

Źródło: MMA Junkie, lista Dana Toma

Jakub Hryniewicz

Wielki fan Arsenalu i UFC, dla którego gotów jest zarwać każdą noc. Lubię merytoryczną dyskusję, dobrą kuchnię i długie spacery. Najbardziej jednak kawę, która wiernie towarzyszy przy stukaniu w klawiaturę.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.