Boks

Szeremeta ze złotym medalem? Rywalka po badaniach hormonalnych

Występ Julii Szeremety podczas Igrzysk Olimpijskich będzie wspominanym z rozrzewnieniem przez wiele najbliższych lat. Wokół jej finałowego pojedynku nie brakowało jednak kontrowersji.

Lin Yu-Ting, z którą mierzyła się Julka w finale, była jedną z najbaczniej obserwowanych pięściarek na tegorocznych Igrzyskach Olimpijskich. Nie wszyscy jednak zwracali uwagę na jej ringowe umiejętności. Tajwanka, podobnie jak Imane Khelif z Algierii wzbudzały podejrzenie przez wyniki testów hormonalnych.

Rok wcześniej zostały zdyskwalifikowane przez IBA po badaniach płci. Umar Kremlow, prezes związku oskarżył je o to, że są mężczyznami podszywającymi się pod kobiety. Wyniki testów miały wykazać podwyższony poziom testosteronu, a także męskie chromosomy XY. Międzynarodowy Komitet Olimpijski uznał jednak badania za niewiarygodne i dopuścił zawodniczki do udziału w tegorocznej imprezie, która odbywała się w Paryżu.

Lin Yu-Ting zdobyła złoty medal w kategorii wagowej do 57 kilogramów. W wielkim finale mierzyła się z zaledwie 20-letnią Julią Szeremetą. Polka okazała się prawdziwą sensacją największej sportowej imprezy świata. Te Igrzyska miały być dla niej sprawdzeniem „co z czym się je” i jak wyglądają od środka.

Sprawdź!  Tomasz Adamek powraca! Znamy datę kolejnej walki! "To naprawdę ostatnie dwa pojedynki, więcej walk nie będzie"

Julka tymczasem wróciła ze stolicy Francji z pierwszym medalem dla polskiego boksu od kilkudziesięciu lat. Nie wspominając o samym pojedynku w finale… którego wynik może jednak zostać zmieniony. Zwyciężczyni bowiem, podobnie jak wspominana Khelif zostały przebadane pod kątem hormonów.

– Jako trener o tym nie myślę, igrzyska są za nami, a ja patrzę do przodu. Ale wiem, że zarówno Yu-Ting, jak i Imane Khelif były badane po finałowych walkach Igrzysk. Na wyniki badań hormonalnych czeka się około trzech miesięcy – powiedział w rozmowie z Sportowe Fakty Tomasz Dylak. – Wiemy, że sprawa jest dość kontrowersyjna, więc jakiś procent szans na zmianę ostatecznych wyników jest. Ale my na pewno się tym nie zajmujemy, nawet w żaden sposób nie możemy. Wszystko jest po stronie MKOl, to oni przeprowadzali badania.

Jeśli faktycznie wyniki wykazałyby nieścisłości, wówczas najprawdopodobniej Yu-Ting zostałaby zdyskwalifikowana, a złoty medal przypadłby Szeremecie. Można to przyrównać do sytuacji, która przed laty spotkała Szymona Kołeckiego. Zawodnik KSW zdobył w 2008 roku srebrny medal w podnoszeniu ciężarów, lecz po 8 latach przebadano ponownie próbkę przeciwnika. Kazachski rywal został zdyskwalifikowany, a w 2017 roku Polak otrzymał złoty medal.

Jakub Hryniewicz

Wielki fan Arsenalu i UFC, dla którego gotów jest zarwać każdą noc. Lubię merytoryczną dyskusję, dobrą kuchnię i długie spacery. Najbardziej jednak kawę, która wiernie towarzyszy przy stukaniu w klawiaturę.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.