W ostatnich latach niezwykle popularne stały się walki na gołe pięści. Ta formuła przez swoją widowiskowość zyskała ogromną grupę wiernych kibiców. W artykule przybliżymy wszystkie polskie organizacje, gdzie odbywają się tego typu pojedynki.
Organizacje walk na gołe pięści w Polsce
WOTORE
Pierwszą organizacją walk na gołe pięści jest WOTORE, której współwłaścicielem jest zawodnik MMA Maciej Browarski. Pojedynki odbywają się w formule MMA bez rękawic, co jest powrotem do tradycji dawnych gal Vale Tudo czy pierwszych edycji UFC. Tą organizację od innych przed wszystkim odróżnia klimat i otoczka samych gal, który przypomina filmy Quest, Mortal Kombat czy Wejście Smoka.
Pierwsza edycja bardzo spodobało się kibicom, którzy spragnieni byli nowych doznań w świecie sportów walki. Jednak duże kontrowersje wywołało jeden punkt w zasadach, gdzie można było wygrać pojedynek przez wypadnięcie z areny, gdzie toczyło się starcie. Włodarze posłuchali kibiców i przy kolejnych edycjach zmieniono ten zapis w regulaminie. Do tej pory odbyły się trzy edycje, a w planach jest już czwarta edycja WOTORE. Do gry wkroczył m.in. Adam Wieczorek – znany z walk w UFC, który dogadał się z Maciejem Browarskim i razem będą tworzyć kolejne gale. Kiedy odbędzie się WOTORE 4? Jak na razie nie ma żadnych potwierdzonych informacji na temat następnej edycji.
Bez wątpienia na WOTORE wypromowało się kilku zawodników, którzy zwiększyli swoją rozpoznawalność poprzez udział w tym projekcie. Doskonałym tego przykładem jest zwycięzca pierwszego turnieju WOTORE – Marek Samociuk, który niedawno nawiązał współpracę z federacją KSW i w debiucie pokonał Izu Ugonoha na KSW 60. Organizacja WOTORE, lubi wiązać się z zawodnikami mieszanych sztuk walki takimi jak Michał Pasternak, który dwukrotnie zwyciężał na turniejach tej organizacji. Ponadto na galach WOTORE występowali takie osoby jak: Klaudia Syguła, Cezary Oleksiejczuk, Kacper Miklasz czy Szymon Szynkiewicz.
Lista gal WOTORE:
- WOTORE 1– (18.01.2020)
- WOTORE 2 – (23.05.2020)
- WOTORE 3 – (19.09.2020)
GROMDA
Ta organizacja została założona przez Mariusza Grabowskiego i Mateusza Borka, którzy współpracują ze sobą od lat przy organizacji gal boksu zawodowego. Organizacja walk na gołe pięści została założona w 2020 roku. Na tych wydarzeniach odbywają się walki na gołe pięści w formule bokserskiej. Są to wydarzenia, które mają zdecydowanie inny format niż WOTORE. Mały ring, krew adrenalina to są słowa, w których najlepiej można opisać to co dzieje się na tych galach. Obecnie to właśnie Gromda wiedzie prym w Polsce jeżeli chodzi o tego typu walki. Wielu zawodników tam walczących wywodzi się ze środowisk kibicowskich, co wpływa na niepowtarzalny klimat na galach tej organizacji.
Główną atrakcją są oczywiście są turnieje na które można się zgłaszać poprzez oficjalną stronę organizacji. Za każdą wygraną walkę podczas turnieju uczestnik otrzymuje 2 tysiące złotych. Za udział w samym turnieju niezależnie od wyniku jego zmagań uczestnik ma gwarantowane również wynagrodzenie pieniężne. Oprócz rozgrywek turniejowych mamy również superfighty, w których występowali tacy zawodniczy jak Łukasz Parobiec czy Tomasz Gromadzki. Przy projekcie Gromda pracują takie legendy dziennikarstwa sportowego jak Janusz Pindera czy Edward Durda. Jednym z ekspertów i osób wspierających jest były pretendent do pasa mistrzowskiego federacji WBC Artur Szpilka.
Pierwsza gala odbyła się 6 czerwca 2020 roku. Na tym wydarzeniu doszło do 10 świetnych pojedynków. Pierwszym zwycięzcą został Krystian „Tyson” Kuźma. Do tej pory odbyło się 5 gal tej organizacji. Na sierpień jest planowana edycja GROMDA: BEACH.
Jak już zostało wspomniane Krystian „Tyson” Kuźma był zwycięzcą pierwszego turnieju Gromda i to on został twarzą tej organizacji. Dodatkowo pomagała mu bliska znajomość z Arturem Szpilką, dzięki czemu szybko zyskał ogromną popularność. W wielkim finale, którego stawką było 100 tysięcy złotych na gali z numerem trzy przegrał przez TKO z Mateuszem „Don Diego” Kubiszynem, który stał się nowym frontmanem organizacji.
„Don Diego” zajmuje pierwsze miejsce w rankingu zawodników walk na gołe pięści w Polsce według StrefyMMA.pl.
Na uwagę zasługuje również Tomasz „Zadyma” Gromadzki, który karierę zawodnika walk na gołe pięści miesza z pojedynkami bokserskimi. Obecnie na galach Gromda nie doznał jeszcze goryczy porażki. Tomek jest zwycięzcą czwartej edycji turnieju, gdzie pokonywał Dominika „Domino” Michalika, Daniela „Huntera” Więcławskiego i Pawła „Byku” Strzelczyka. W swoim kolejnym boju na GROMDA 6 zmierzy się z Wasylem Hałyczem, a stawką tego pojedynku będzie również 100 tysięcy złotych.
Lista gal GROMDA:
- GROMDA 1 – (20.06.2020)
- GROMDA 2 – (28.08.2020)
- GROMDA 3 – (11.12.2020)
- GROMDA 4 – (26.11.2020)
- GROMDA 5 – (07.05.2021)
- GROMDA BEACH – (06.08.2021)
THE WAR
Od pewnego czasu w Europie rozgrywały się walki drużynowe pomiędzy kibicowskimi ekipami. Tym razem ten trend doszedł do Polski, za sprawą Denisa Załęckiego, czyli założyciela THE WAR. W tej organizacji toczą się walki na gołe pięści, ale oprócz tego mamy pojedynki trzech na trzech pomiędzy ekipami z całej Polski. Organizację wspierają takie osobistości jak: Marcin Różalski, Marcin Wrzosek, Łukasz Zaborowski.
Denis „BAD BOY” Załęcki jest znany przede wszystkim z walk dla takich organizacji jak WOTORE, czy GROMDA, gdzie dawał świetne pojedynki, a jego angaż zawsze cieszył się dużą popularnością na tego typu eventach. Zawodnik z Torunia postanowił stworzyć swój projekt, który oprócz walk 1vs1 będzie wzbogacony o starcia 3vs3.
Do tej pory odbyła się tylko jedna gala spod szyldu THE WAR. W pierwszej edycji do finału rozgrywek walk 3 na 3 doszły ekipy Elana & Stal oraz Górnik Wałbrzych.
W turnieju 1 vs 1 udział wzięło 8 zawodników. W finale Adam Viking Biegański, pokonał Sergiusza Zająca. Tym samym jako pierwszy zwycięzca The War zdobył 50 tysięcy złotych. „VIKING” w rankingu polskich zawodników walk na gołe pięści według StrefyMMA.pl zajmuje 8 miejsce.
Po pierwszej gali organizacja zdecydowała się na istotne zmiany. W walkach 3 vs 3 od kolejnej gali zawodnicy będą walczyć na zasadach boksu wraz z wykorzystaniem łokci i ciosami ground & pound. Ponadto na drugiej edycji ma dojść do walki 3vs3 kobiet – co będzie pierwszym w historii tego typu pojedynkiem.
Oczywiście główną twarzą THE WAR jest szef organizacji Denis Załęcki, który bierze udział w walkach trzech na trzech. Ma on za sobą występy w GROMDA i WOTORE co pomaga mu tworzeniu tych wydarzeń. „BAD BOY” w naszym rankingu zajmuje 15. miejsce. Na pierwszej gali THE WAR duże zamieszanie zrobił Adam Biegański, który na pierwszej gali wygrał trzy pojedynki. „Viking” jest znany również z walk na WOTORE. W przeszłości toczył on również pojedynki w formule MMA dla takich organizacji jak Babilon MMA czy AFN.
Lista gal THE WAR:
- THE WAR 1 – (11.06.2021)
- THE WAR 2 – (14.08.2021)
GENESIS
Organizacja Genesis została stworzona przez współwłaściciela KSW Macieja Kawulskiego. Od początku ideą tego wydarzenia było to, aby wzięli w nim udział profesjonalni zawodnicy sportów walki. Mieli oni ze sobą rywalizować w formule boksu na gołe pięści. Do tej pory odbyła się tylko jedna gala spod szyldu Genesis. W walce wieczoru do klatki powrócił były mistrz KSW w wadze ciężkiej Marcin Różalski, który po świetnym boju przegrał z legendarnym Joshem Barnett. Podczas tej gali odbyło się siedem pojedynków.
Oczywiście największą gwiazdą tej gali był Josh Barnett, który ma za sobą występy w Pride, Strikeforce czy UFC. Jest on jednym z najlepszych zawodników MMA w historii wagi ciężkiej. Dla kibiców z Polski najważniejszy był powrót Marcina Różalskiego, który cały czas wzbudza olbrzymie emocje. Jednak bez dwóch zdań najlepiej podczas tej gali zaprezentował się Gracjan Szadziński, który po krwawym boju pokonał Jana Sirokyego, udowadniając, że jego drogą są walki na gołe pięści.
Zawodnik trenujący w Berserkers Team po pojedynku z Sirokym nabawił się poważnej kontuzji, która wykluczyła go ze startów na dłuższy okres czasu. Aktualnie Szadziński wraca do formy i być może już niebawem zobaczymy go na kolejnych eventach, jednak najprawdopodobniej – w formule MMA.
Lista gal Genesis:
- Genesis 1 – (23.10.2020)
Krwawy Sport
Organizacja Krwawy Sport została założona przez Michała Wlazło i Bartosza Chyrka. Te dwa nazwiska są doskonale znane fanom sportów walki. Na galach tej organizacji odbywają się przede wszystkim walki K-1 na gołe pięści, co jest czymś nowym w tego typu potyczkach.
Do tej odbyły się trzy gale tej organizacji. Każda dostarczyła wielu świetnych emocji i trzeba powiedzieć, że klimat jest bardzo zbliżony do współczesnych małych gal MMA. W ramach tej organizacji odbywają się również walki na zasadach mieszanych sztuk walki.
Do tej pory na galach „Krawego Sportu” wystąpiło wielu świetnych zawodnik. Należy wyróżnić Pawła Hebla, który jest mistrzem wagi ciężkiej. Ten obronił jak na razie raz na gali Krwawy Sport 3, gdzie po świetnym boju pokonał Pawła Szecówkę. Na uwagę zasługuje występ w formule MMA obecnego zawodnika FEN Marcina Filipczaka który pokonał Erikasa Osikevičiusa.
Na ostatniej gali poważnej kontuzji doznał wojownik Adam Wiśniewski. Podczas pojedynku wyprowadził dwa niskie kopnięcia, którymi trafił rywala. Podczas cofania się pod siatkę postawił źle swoją nogę, co finalnie skończyło się jej poważnym złamaniem i makabryczną kontuzją.
Lista gal Krwawy Sport:
- Krwawy Sport 1 – (20.06.2020)
- Krwawy Sport 2– (12.09.2021
- Krwawy Sport 3 – (07.05.2021)